Prof. Dr. Metin Tanoğlu 1970 yılında Konya'da doğmuştur. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümünden bölüm ikincisi olarak mezun olmuştur.
 
1993 yılında YÖK yurtdışı lisansüstü eğitim bursu kazanmış,  kuruluş yıllarında  İYTE de Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamış ve 2000 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür.
 
1996 yılında ABD’de University of Delaware’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans, 2000 yılında yine aynı üniversite ve bölümde doktora ünvanı almıştır.
 
Lisansüstü çalışmaları sürecinde University of Delaware bünyesinde yer alan Kompozit Araștırmalar Merkezinde değișik projelerde yer almıștır.
 
2000 yılından bu yana İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makina Mühendisliği Bölümü’nde bulunmaktadır ve Profesör olarak görev yapmaktadır.
 
Kompozit malzemeler ve üretim teknolojileri, zırh malzemeleri, polimer malzemeler, nanokompozitler ile malzemelerin mikroyapı, fiziksel ve mekanik özelliklerinin karakterizasyonu konularında değişik kuruluşlarca destekli önemli sayıda araştırma projesi tamamlamıştır.
 
Belirtilen konularda 54 uluslararası makale, 35 uluslararası ve 29 ulusal konferans bildirisi yayınlamıș ve 1 adet patent sahibidir.
 
2000 ile 2018 yılları arasında, değişik sürelerde, İYTE Makina Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Rektör Yardımcılığı, Endüstriyel İlişkiler Yönetim Birimi Başkanlığı, TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu (MAG) Danışma Kurulu Üyeliği benzeri pekçok idari görevde yer almıştır.
 
İngilizce bilen Prof. Metin Tanoğlu evli ve iki kız çocuğu babasıdır.
yukarı çık